Kamzik - гiрський козел (35Kb)

Як я провів літо

Як ми проводили час

Хати

 

Ви тут: Головна | Всяка всячина | Як я провів літо | Як ми проводили час | Хати | Далі ...

Лiчильник включено 21.11.2000: Hosix counter

Хата ім. капітана Моравки на Попрадському плесі:

Хата кпт. Моравки (16Kb)
Капітан Моравка - командир словацького партизанського загону "Високі Татри", що діяв у цих місцях під час другої світової війни, загинув у 1944р. під час Словацького Національного повстання.


Хата при Зеленому плесі:

Хата при Зеленому плесі (16Kb)


Про хати у Татрах хочется розповісти окремо. Я не знаю словацької мови і не можу сказати, чи має це слово у словаків те ж значення, що й у нас - саме сільська хата для проживання. У горах хатою (Chata) називається таке. Досить просторий дім, часто двоповерховий, призначений для приймання туристів. На першому поверсі - їдальня, де можна взяти гарячі страви (2-3 перші, 3-4 другі страви), салати, напої - гарячий чай на травах, каву всяку, пиво (подекуди на висоті понад 2000м!), ром, горілку, вино просто та вино гаряче (глинтвейн), а також пропозизію наших кіосків - шоколадки, жуйки, батончики та т.ін..

У хаті під Рисями (15Kb)

Я п'ю пиво у хаті під Рисями. На табличці написано: "Політизувати та плювати на підлогу у цій міцевості ЗАБОРОНЕНО!"

Деякі з цих хат розташовано хоч і високо, але у долинах між хребтами, та до них є дороги, якими можна дістатися машиною. Тоді питання постачання не є проблемою, хоча висота та екзотичність місця на ціни впливає. Але до хати під Рисями мало того, що вона є найвисокогірнішою з усіх, дістатися можна лише пішки тією стежкою, про яку я розповідав. Весь крам, що щодня продається в хаті, щодня ж виноситься носіями власноруч, вірніше, "власнопліч". На самому початку шляху, внизу, всі продукти (з недосить цінного) лежать під навісом, а поруч - табличка, яка пропонує волонтерам взяти з собою вгору стандартний пакунок вагою 5кг, донести його до хати, за що одержати задарма склянку чаю, яка там, на височині, коштує на наші біля 3 грн. Ми самі не наважилися взяти, бо були вперше, не знали, як це далеко, але бачили людей, що таки несли такі пакунки. Очевидно, не за склянку чаю, а просто, щоби допомогти. Професійні ж носії (я так думаю, що це - студенти, що наймаються на сезон) носять більш серйозні рюкзаки-станки по 30кг. У тому числі і пиво - розливне - у спеціальних міні-діжках по 30л. Внаслідок цього пиво сягає на висоті ціни близько 5грн., але коли видряпуєшся на висоту, доповзаєш до хати, падаєш на лавицю у їдальні, то, щиро кажучи, ціна не здається надмірною. Хоча, звичайно, все відносно…

У кожній хаті, крім того, продаються сувеніри та така-сяка одежа з атрибутикою саме цього місця. Плетені шапочки, шарфи, светери, смужки на зачіску, хустинки, на яких виплетено щось на кшалт "Rysy 2499m.n.m. Vysoke Tatry". Придбавши таку шапочку, можете бути певні, що у долині ніде такого купити не можна! У іншій хаті в іншій долині або на іншому хребті - своє індивідуально зроблене вбрання зі своєю символикою, що продається лише в одному місці.

Ще одна цікава деталь. У кожній хаті є своя оригінальна печатка (штемпель), яким можна клацнути собі куди-небудь, зафіксувавши таким чином факт свого перебування. Я ставив штемпелі на полях карти.

Дві вершини Рисей Хата під Рисями Cилезський дім Гребенок Хата ім. кпт. Моравки
Скальната хата Хата ім. Тері Хата ім. Замковскего Райнерова хата Хата під Соліском

На ніч хата перетворюється на невеличкий готель. По перше, є окремі кімнати коли з ліжками, коли з широкою лавицею, на якій можна спати "вбагатерьох" цілою компанією. Не виключено, що у критичній ситуації і у приміщенні їдальні на ніч буде зсунуто столи та лавиці, щоби люди могли лягти у своїх спальних мішках. Це вже припущення, але туристів зі спальниками ми у Татрах реально бачили, і немало, а між тим ставити свої намети у народному парку категорично не можна, і, треба сказати, правил словаки дотримуються.

Скальна хата (43Kb)

Скальна хата, її володар - рекордсмен, та його автограф

А ось - Скальна хата (1751 м.н.м.), печатка з якої теж є серед показаних вище. На цій печатці зображено, крім хати, чоловіка з величезним рюкзаком-станком за плечима. У цій хаті, крім звичайного набору сервісів (їжа, питво, сувеніри), є стенд, що розповідає про володаря (директора?) цієї хати - Лацо Кулангу. Пан Куланга є професійним гірським носієм. Трошки вище я писав, що носять, мабуть, люди, що наймаються на сезон. Цей параграф я дописую восени 2002 року, після того, як ми з'їздили до Словаччини вже втретє. Там ми з'ясували, що існує, так би мовити, каста професійних носіїв-"шерпів", роботою яких є саме носіння вантажів вгору до тих хат, до яких не можна дістатися ані автотранспортом, ані канатною дорогою. Серед тих хат, де ми побували і чиї печатки є вище, таких чотири - хата під Рисями, Замковського, Райнерова, Тері. Крім "чистих" професіоналів, мабуть, студенти влітку теж працюють, але ж хати здебільшого працюють весь рік. Так от, такий носій з дерев'яним станком за плечима з вантажем у декілька десятків кілограмів щодня сходить вгору та назад, можливо, по декілька разів. За все життя набігає кілька сотен тисяч кіло.

Так от, Лацо Куланга - не просто носій, а й рекордсмен, що його ім'я занесено до всяких книг рекордів. На листівці - фото, на якому Л.К. несе станок рекордної ваги - 207,5 кг. Він виніс його від Гребенка до Скальної хати (перепад висот - 500 метрів, відстань - 6 кілометрів, час переходу, як позначено на карті - 2 години без навантаження). На фото видно, що він несе газовий балон, ящик пива та багато ще чого...

Про все це ми дізналися з матеріалів на стенді у хаті. Зараз пан Куланга завідує Скальною хатою, яку прийняв після соціалізму геть зруйнованою, відбудував її і тепер керує, а може , володіє. Коли ми прийшли до цієї хати, переглянули матеріали, пообідали, випили пивка, то звернули увагу на те, що поруч з нами за столом сидить чоловік років 50-ти з гаком, попиває зі знайомими горілочку, і щось він сильно на того рекордсмена з фоток сильно схожий... Я підійшов та й спитав. Виявилося, справді - ось він сам. Купивши листівочку, я попросив автограф, якого п.Куланга із задоволенням і дав. Автограф - на фото.


Татранська магістраль Зміст Режим відпочинку


Mail-to: oselin@mmsa.ntu-kpi.kiev.ua
http://mmsa.ntu-kpi.kiev.ua/~oselin (KPI Intranet)
http://www.iasa.kiev.ua/~oselin
Copyright © Olexander Selin 2001 (web-design); Olexander Selin 2001 (content).